Jak jsem se stala asistentkou neúnavného ševce, který vymyslel boty i na spaní.

“To jste vy ta specialistka na vbočené palce?” Říká místo pozdravu Josef Hanák, neúnavný švec, který vymýšlí nové a nové vytuněné stélky. “D d dobrý den, moc ráda vás poznávám”  odpovídám trochu zaskočeně živelnou energií milého sedmdesátníka s klukovskýma jiskřičkama v očích. “No počkejte, až uslyšíte, co tady řeknu, to už mě nebudete mít ráda.” Jakmile dokončil tuhle větu, jeho čertíci v očích se rebelsky zavrtěli. “To ne.” už jsem překonala počáteční šok a říkám: “Sleduji vás dlouho a vím s jakou vášní pomáháte lidem, i kdybyste řekl cokoliv, nepřestanu vás mít ráda. Vyfotíte se se mnou?”

Netuším, jak to ten pán udělal, ale vypadá na fotce naprosto dokonale, 

i když já jsem se šklebila a přes slzy vyvolané ostrými slunečními paprsky jsem nic neviděla. Původně jsem tu fotku chtěla někam zahrabat, ale pak by tenhle příběh nebyl kompletní. Navíc to je naše jediná společná fotka s panem Hanákem z úžasné přednášky s názvem Aby nám to lépa šlapalo, na kterou mě pozvala jako přednášející paní Věra Žďárská, patronka bylinkové zahrady ve Valticích.

Teď se tak trochu nabízí, že jsem se spletla a po přednášce pana Hanáka jsem pověsila svou vášeň na hřebík. Opak je pravdou milý čtenáři, 

hned první věta mě přikovala k židli a hltala jsem každé jeho slovo, 

nejen díky skvělému dramatickému projevu (sledovat pana Hanáka zabraného do popisování své práce je opravdu zážitek), ani jsem nedutala, když popisoval, že jeho pověstná stélka s ďolíkem pod palcem stabilizuje oscilace lýtek, kterou ukazuje divokými pohyby rukou. Ve chvíli, kdy popisoval, jak na dovolené v Itálii krotil kamarád jeho zírání na třesoucí se lýtka, už jsem dusila smích. Jako bych viděla sebe a slyšela Aničku: “Psssst Zuziiii, už zase zíráš a vypadáš jako úchyl. Já vím, že sleduješ ty svoje třesoucí se kosti či co, ale oni to nevědíííí.”

Všichni byli tak zabraní do výkladu, že si nikdo nevšiml spořiče obrazovky na projektoru. 

Najednou na mě pan Hanák mrknul a říká: “Mladá paní, můžete…” Cože? Zrovna mě v mých představách okřikovala Anička a… koukla jsem na projektor a on zase čertovky mrknul, vstala jsem a pustila jsem obrázek. Od této chvíle už jsem automaticky vstala pokaždé, když projektor začal spořit, hrdě jsem přijala svou funkci. Nechápu, jak to udělal, prostě si mě získal nejen tím, že se na vady chodidel v mnoha ohledech dívá podobně, jako já, užila jsem si také jeho autenticitu, přednes a vášeň pro ševcovinu.

Konečně jsem pochopila, proč jeho legendární stélky s ďolíkem vyvolávají tak rozporuplné reakce. 

Slyšela jsem o nich ledacos a opravdu znám lidi, co si je nemůžou vynachválit a znám i lidi, kterým prostě nesedí. Málem mi spadla brada pod výčtem logických argumentů, proč je ten důlek tak užitečný. V hlavě mi uvízlo především to, že bota by neměla tlačit na sezamské kůstky, které podle této teorie potřebují prostor. Jakmile mají sezamské kůstky místo, lýtko se nemrská a na noze se nevytvářejí deformace.

Proč tedy někomu stélka Hanák sedí a někomu ne?

Z mých zkušeností tyto stélky sedí lidem, kteří se už se vbočenými palci smířili a chtějí ulevit od bolesti, nebo hledají boty, které přinášejí více pohodlí, než nabízí mainstreemová obuv. U mých klientů to většinou fungovalo tak, že kdo se nesžil se vbočeným palcem a hledá jeho řešení, většinou se nekamarádil ani se stélkou Hanák.

Shrnutí

Pan Hanák řeší stabilizaci nohy, aby při chůzi neoscilovala do stran, obvykle sleduje lýtka a stabilizuje je pomocí svých stélek. Princip je od periferie ke středu.

Já řeším úplně to samé, podle mě oscilace celé nohy způsobí, že kosti metatarzu se intuitivně roztahují, jak se snaží oscilaci vyrovnat. Já stabilizuji harmonizací od středu těla k periferii. Kombinace Hanákovy stélky a mého cvičení paradoxně nefunguje (i když by se mohly doplňovat, když jdou principielně ze dvou směrů), takže pokud váháte, co si vybrat, doporučuji si sehnat více informací a vybrat si, co je vám bližší. Pokud se vám nechce cvičit, můžete si stélky koupit, třeba zaberou a kdyby náhodou ne, tak si vyberete cvičení až když vyčerpáte všechny možnosti.

Informace můžete najít na webu pana Hanáka, na mém webu http://zuzanakejikova.cz, nebo třeba v knize Jak srovnat vbočený palec bez operace a jednou provždy.

Pokud se chcete naučit vyřešit vbočené palce díky stabilizaci metatarzu, doporučuji dvoudenní kurz Jak srovnat vbočený palec bez operace a jednou provždy.

Zuzana Kejíková
Zuzka pomáhá lidem pochopit, proč obvyklé metody řešení vbočených palců opakovaně selhávají a své klienty s radostí učí, jak díky účinnému odstranění příčiny a efektivnímu nastartování regeneračních procesů, srovnat vbočené palce jednou provždy. "Napsala jsem pro Vás krátké pojednání o tom, jak se dívat na řešení vbočeného palce, aby přestal blokovat genialitu Vašeho těla a také Vás nasměruji k jeho vyřešení, stáhnete si jej kdykoliv zdarma zde: Kdyby Váš vbočený palec uměl mluvit, nestačili byste se divit, jak drsně by Vám vynadal"
Komentáře
  • Kdyby Váš vbočený palec uměl mluvit,

    nestačili byste se divit, jak drsně by Vám vynadal

  • Nejnovější příspěvky
  • Facebook
  • Kampaň na Starovači je dostupná zde

    https://www.startovac.cz/projekty/jak-srovnat-vboceny-palec-bez-operace