Jak se dívat na vbočený palec? Co říká světově uznávaná specialistka?

jak na vbočený palec

Objevila jsem velmi zajímavý názor uznávané americké podiatričky, který by pro Vás, zájemce o uzdravení svých chodidel, mohl být nejen zajímavý, možná také užitečný.

Tato oslnivá dáma vysvětluje vbočený palec oproti populárnímu přesvědčení jako vychýlení dlouhé kosti palce směrem od ostatních kostí prstů. Dlouhá palcová kost se odsune od ostatních kostí prstů a odtáhne základní kloub palce od ostatních kloubů. Tím palec začne směřovat svým koncem (článkem s nehtem) k ostatním prstům.

Máte představu? Ne?

Nevadí, nakreslila jsem obrázek. Sice není z fotobanky a není úžasně graficky zpracován, nicméně  jsem si dala záležet na tom, aby byl názorný a vedl k Vaší konkrétní představě o vzniku vbočeného palce dle této teorie.

 jak na vboceny palec teorie

Zmiňovanou dlouhou kost palce jsem vybarvila červěně, tato kost se posune ve směru oranžové šipky a způsobí vybočení palce.

Podle této teorie na vbočený palec pomáhá vysoce elastická ponožka specifického tvaru s marketingovým názvem bunion bootie (botička na kostku). Bunion bootie je něco mezi korektorem a elastickou ponožkou. Výhodou je, že bunion bootie si můžete vzít prakticky do každé boty a opravdu pomáhá dlouhou palcovou kost tlačit směrem k ostatním prstům a palec tlačí do rovinky. Tento mechanismus působení se na první pohled jeví velmi promyšleně a k věci, jenže nebere v potaz všechny souvislosti vbočeného palce.

A POZOR!

Sama podiatrička, uznávaná specialistka v oboru, dr. Emily Splichal říká o bunion bootie, že jde o pomocníka ulevujícícho od symptomů a pokud chcete vbočený palec vyřešit – potřebujete operaci.

A tady další POZOR! 

Můj názor je opačný – operace vbočený palec nevyřeší, pouze doslova “oseká” symptomy,  což může být fajn v případě, když nevyrábíte další a další symptomy. Také moc nesouhlasím s výše zmíněnou teorií, která vypadá krásně na obrázku, díky kterému se cítíte, že tomu problému konečně rozumíte.

Do doby, než se někdo trefně zeptá – proč se ta dlouhá kost stěhuje pryč, to se jí u ostatních prstů nelíbí? Nebo ještě trefněji – jak tu kost přesvědčíme, aby zůstala na svém místě?

Samozřejmě teorii, která se již jednou stala teorií, není tak jednoduché zamést pod koberec. Každá terorie v sobě nese fakta, která fungují za určitých předpokladů. Zajímalo by mě, zda si umíte představit, jak svému tělu vysvětlujete: “Chci ti pomoct, ale nevlezlo ses to těch předpokladů, za kterých ten korektor má fungovat. No, udělej s tím něco a já ti koupím dárek.”

srovnavač vbočeného palce

Souhlasím s tím, že bunion bootie je promyšlenější, než většina korektorů, že opravdu pomáhá podle popisu výrobce na dočasnou úlevu od bolesti “kostky” vbočeného palce. Výrobce slibuje ochranu proti puchýřům, otlakům a zčervenání v místě kostky.

Určitě stojí za zmínku šalamounský popis na Amazonu: Cesta k opětovně správnému rozložení hmotnosti na chodidle a DOČASNÉ přemístění palce do jeho původní rovné pozice – pro DOČASNÉ zlepšení rovnováhy a držení těla.

Nevím, do jaké míry přemýšlíte nad popisy výrobců Vy, já většinou hodně, protože jsem se párkrát napálila. Při nákupu jsou Vám obvykle slibovány hory doly a to, co je psáno, přece není tak důležité a při reklamaci to funguje přesně naopak – přes fakta v návodu nejede vlak a nějaké řeči prodejců nikdo nebere v potaz.

Mě v popisu fascinuje slovo “dočasné” a moc by mě zajímalo, co se za tím slůvkem skrývá. Trochu to ve mě evokuje představu, že si budujete nějakou formu závislosti, abyste mohli dlouhodobě setrvávat ve stavu dočasném.

Z mých zkušeností u vbočeného palce dočasné zlepšení vždycky znamená trvalé zhoršení, protože vbočený palec si vyrábíte většinou (pozor – není podmínkou) celý život.

Možná právě Vy dáte raději přednost dočasné úlevě za cenu mezi 30 až 40 dollary na jednu nohu, to nemůžu vědět, protože Vás neznám.

Nicméně, pokud se odmítáte smířit s dočasnou úlevou, mohlo by se Vám hodit mé pojednání o vbočeném palci, které jsem nazvala: “Kdyby Váš vbočený palec uměl mluvit, nestačili byste se divit, jak drsně by Vám vynadal”.

Ještě předtím, než se s Vámi zdarma rozdělím o postřehy, jak k řešení vbočeného palce přistupovat, aby přestal brblat a byl zase krásný a šťastný, se na chvíli vrátím k bunion bootie.

Dost mě štve,

že výrobci korektorů na vbočený palec raději svůj popis šalamounsky zaobalí, než by hledali způsob, jak by mohly jejich výrobky být ještě užitečnější. Když se rozhodnete investovat desítky dollarů do bunion bootie, můžu Vám poradit při používání tohle:

“Používejte bunion bootie pouze jako doplněk při řešení vbočeného palce komplexně a smysluplně. Když budete postupovat takto, dovedu celkem živě představit, že efekty, které výrobce slibuje jako DOČASNÉ, dokážete chytře a elegantně změnit v TRVALÉ.”

Proč byste měli věřit mi, nebo mým zkušenostem, i když Vás těžko mohu bombardovat hromadou titulů, nebo bydlištěm v New Yorku a dokonce nejsem ani celosvětově uznávanou podiatričkou?

Věřím, že se Vám právě teď honí v hlavě něco podobného, protože nechci, aby mi kdokoliv věřil jen proto, že to dobře zní a má slova v sobě nesou vizi naděje. Chtěla bych, abyste pozvali na pokec také svůj selský rozum a koukli na své vbočené palce společně, protože tak to dělám já a díky tomu mám výsledky nejen já.

Když budete řešit vbočený palec se mnou, neslibuji pouze dočasné narovnání palce do jeho původní a rovné pozice. Ode mě můžete čekat, že Vás provedu k trvalému srovnání palce do jeho původní rovné pozice, nebo jeho stabilizaci tak, aby nezlobil a aby se už nezhoršoval.

Celý postup, jak to dělám a proč mi to funguje odhaluji ve svých placených radách, které jsem nazvala “Zatočte s halluxem jednou provždy”.

Zuzana Kejíková
Zuzka pomáhá lidem pochopit, proč obvyklé metody řešení vbočených palců opakovaně selhávají a své klienty s radostí učí, jak díky účinnému odstranění příčiny a efektivnímu nastartování regeneračních procesů, srovnat vbočené palce jednou provždy. "Napsala jsem pro Vás krátké pojednání o tom, jak se dívat na řešení vbočeného palce, aby přestal blokovat genialitu Vašeho těla a také Vás nasměruji k jeho vyřešení, stáhnete si jej kdykoliv zdarma zde: Kdyby Váš vbočený palec uměl mluvit, nestačili byste se divit, jak drsně by Vám vynadal"
Komentáře