Vbočený palec

“Jo ten vbočený palec, to mám geneticky, já, maminka, babička, naše nožky jsou jako vejce vejci”

Video, proč korektor (ne)funguje získáte zde>>>

Tohle slýchávám dost často a ještě k tomu větu, která je jako hřebíček do rakve, mě to taky čeká, už se mi tady ten vbočený palec také dělá, dívej…                    Vážně???                      V tomhle tisíciletí nikdo nemusí žít se vbočeným palcem!!!

Ano, opakuji:

S tím ošklivým, křivým vbočeným palcem fakt nemusíte žít.vbočený palec

Reprezentativní exemplář vbočeného palce vypadá asi takto, palec je vychýlen směrem k ostatním prstům a vnitřní stranu kloubu zdobí tzv. kostka. Latinsky je vbočený palec označován pojmem hallux valgus, což v přesném překladu znamená křivý palec. Kromě vychýlení do boku je palec také zlehka pootočen nehtem směrem k ostatním prstům.

Klidně se přiznám, že jsem se nikdy nezabývala tím, zda dříve spadne příčná klenba, nebo se dříve začne dělat kostka, na noze, kterou zdobí vbočený palec najdete vždy dříve či později oba tyto jevy. Raději se věnuji tomu, jak odstranit příčinu co nejrychleji a nejefektivněji. Informace sdílím v článcích na svém webu https://www.zuzanakejikova.cz v rubrice Vbočený palec.

Možná Vás potěší, že ta nevzhledná kostka zmizí cvičením s palcem poté, co odstraníte mechanickou závadu z pohybového sytému.

Problém s halluxy se VŽDY !!! sytematicky zhoršuje !!! 

– od malého vybočení, až k prstům, které jsou doslova přeházeny přes sebe, proto je ideální začít s řešením příčin problémů co nejdříve.

Přesný a jediný funkční postup srovnání vbočených palců najdete v eBooku Zatočte s halluxem, kde najdete také komentář, jak používat korektory, abyste si ještě neublížili.

Jak vbočený palec systematicky postupuje?

Projevy halluxu mohou být různé, od zakřivení pouze prvního článku palce, až po děsivě vypadající prsty doslova přeházené přes sebe.

Snimek 008

1.Deformace prvního článku palce

Deformovaný první článek palce je většinou prvním viditelným indikátorem toho, že se začíná tvořit vbočený palec.

Na první pohled banální kosmetická záležitost, která zdobí nožku většiny populace, u lékaře zjistíte, že to je normální a že se s tím nic nedělá, je to logické, protože nedělá problémy a nevytváří symptomy. Takto ohnutý první článek palce u nohy je symptomem více či méně vážného a systematicky se zhoršujícího problému pohybového aparátu.

Na obrázku jsem pro jistotu naznačila čárkovaně, jak by měla vypadat ideální situace – palec by se měl dotýkat naznačené osy.

nohy v ponozkach

 

TIP pro vbočený palecPokud si nejste jisti, postavte se v ponožkách, dejte k sobě paty, kotníky a špičky. Nebude Vás rozptylovat noha jako taká a lépe se budete soustředit na obrys.

 

 

Na dalším obrázku jsem znázornila, jak obvykle postupuje deformovaný první článek palce, většinou se jedná o proces velmi pozvolný, tak si vůbec nemusíte všimnout, že se systematicky palec vychyluje směrem k ostatním prstům, které časem odtlačuje a deformuje.

vbočený palec postup deformace

Možná Vás potěší, že pokud máte jakékoliv související problémy (abecední seznam si můžete přečíst v eBooku zdarma), deformovaný poslední článek palce Vás může upozorňovat na to, že Vaše další problémy, zejména jsou-li opakovaně se vracející, je třeba řešit od základů.

Pozor, tohle opravdu nefunguje ve stylu já mám takový paleček a ty takový, u každého, kdo neřeší příčinu halluxů se jejich stav zhoršuje a nejen to, vznikají a nebo se zhoršují problémy k halluxům připojené a věřte mi operací ani vložkou do boty příčinu neodstraníte. Na dalším obrázku znázorňuji další možný postup deformace.

vbočený palec postup deformace 2

Hallux valgus souvisí také s poklesem příčné klenby. Při pohledu na chodidlo z přední strany, je to vlastně oblouk ve tvaru „C“, jakoby mezi palcovou a malíčkovou hranou byla natažena pomyslná tětiva a chodidlo tvořilo luk.pricna klenba

Na otisku chodidla se projeví pokles příčné klenby rozšířením bříškové části chodidla ve směru modrých šipek a palec se v důsledku poklesu klenby pootočí a ohne se směrem k ostatním prstům.příčná klenba otisk

IMG_1622

Pokud si nejste jisti, můžete opět prozkoumat chodidla v ponožkách, jak velký je trojúhelník. Nebo se postavte na špičky a sledujte rozestup palců.

nohy v ponozkach

 Vbočený palec nemusí být na první pohled viditelný u každého

Většinou si všimneme, že se něco děje, když „něco“ začne bolet a proto připomínám, že kostka, která vyroste je jen obrana těla proti špatnému používání, upozorňuje nás na mechanickou závadu v pohybovém sytému.

Existují lidé, kteří mají bolesti v místech kostky, i když tam ještě skoro nic není vidět a jsou lidé, kteří běhají jako laňky a nohy mají úplně zdeformované.

Každý člověk je jiný, každý má jiný práh bolesti, každý člověk vnímá sám sebe jinak a zaslouží si individuální péči, jedno však mají všichni společné, vbočený palec je pouze důsledkem(symptomem), kontrolkou, která nás upozorňuje na problém.

Řešení je jednoduché, jasné jako facka a není třeba podstupovat bolestivou operaci s nejistým výsledkem, jen je třeba k tomuto problému přistupovat jako k důsledku, nikoli jako k příčině. K operaci můžete přistoupit z estetických důvodů, pokud se kostka náhodou nevstřebá sama, ale vždy až po odstranění příčiny tohoto problému.

Řešení je jednoduché, jasné jako facka a není třeba podstupovat bolestivou operaci s nejistým výsledkem, jen je třeba k tomuto problému přistupovat jako k důsledku, nikoli jako k příčině. K operaci můžete přistoupit z estetických důvodů, pokud se kostka náhodou nevstřebá sama, ale vždy až po odstranění příčiny tohoto problému.

Řešení je jednoduché, jasné jako facka a není třeba podstupovat bolestivou operaci s nejistým výsledkem, jen je třeba k tomuto problému přistupovat jako k důsledku, nikoli jako k příčině. K operaci můžete přistoupit z estetických důvodů, pokud se kostka náhodou nevstřebá sama, ale vždy až po odstranění příčiny tohoto problému.

Vbočený palec a jeho operace

Operaci vbočeného palce si můžete představit asi takto:

Přijedete do autoservisu, že Vám na displeji palubní desky pořád svítí tahle trapná kontrolka (takový červený vykřičník v kolečku)Bez nazvu-7

Automechanik se podívá na displej a říká:

Hmm, máme tady v nabídce několik možností řešení a všechny platí pojišťovna. Můžete ihned dostat nálepku, kterou displej přelepíte, nebo Vám na počkání displej zaděláme bakelitem, ať Vás to neotravuje, nebo ten displej můžeme odstranit.

Jak se Vám líbí předchozí řešení?

Dopřáli byste ho svému autíčku, kterému stač odbrzdit ruční brzda?

Já teda ne, ani kdyby mi za to ta pojišťovna dala pokutu.

V eBooku Zatočte s halluxem nabízím za pár korun takové řešení pro vbočený palec, jako odbrzdění ruční brzdy Vašeho autíčka.

 

Co by se asi stalo, kdybyste jezdili autem jeden den se zataženou ruční brzdou?

A co třeba týden, měsíc a nebo snad 80 let?

Nebylo by třeba lepší tu brzdu odbrzdit a nevytvářet další zbytečné problémy typu zbytečně vysoká spotřeba paliva, nadměrné opotřebení a co já vím, co se tam ještě všechno může dít úplně zbytečně. Chudáci normální lidé a co třeba aktivnější sportovci, kteří používají nožky mnohem více.

 

Zuzana Kejíková
Zuzka pomáhá lidem pochopit, proč obvyklé metody řešení vbočených palců opakovaně selhávají a své klienty s radostí učí, jak díky účinnému odstranění příčiny a efektivnímu nastartování regeneračních procesů, srovnat vbočené palce jednou provždy. "Napsala jsem pro Vás krátké pojednání o tom, jak se dívat na řešení vbočeného palce, aby přestal blokovat genialitu Vašeho těla a také Vás nasměruji k jeho vyřešení, stáhnete si jej kdykoliv zdarma zde: Kdyby Váš vbočený palec uměl mluvit, nestačili byste se divit, jak drsně by Vám vynadal"
Komentáře